Chce to iba trochu kreativity a veľa plánovania. A tiež nesmieme zabúdať na niekoľko praktických zásad a trikov, ktoré vám so zariaďovaním bytu pomôžu. Dnes sme pre vás pripravili celkom šesť tipov. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa inšpirovať!
Tip č. 1: Správna dispozícia malého bytu je základ
Chystáte sa na rekonštrukciu vašej garsónky? Potom rozmiestnenie a dispozícia hrajú dôležitú úlohu. Hoci už možno máte v hlave jasnú predstavu výsledku, nie všetky nápady na rozdelenie priestoru sú vhodné práve pre ten váš.
O ideálnej dispozícii malého bytu sa radšej poraďte s profesionálmi. Interiéroví dizajnéri alebo architekti s malými priestormi pracujú stále častejšie. S rozdelením a zariadením malého priestoru si teda poradia bez väčších ťažkostí. Možno budete prekvapení, že vám navrhnú riešenie, ktoré by vás samotných vôbec nenapadlo.
Tip č. 2: Pusťte do priestoru svetlo a vzdušnosť
Najmä staršie jednoizbové byty bývajú zbytočne členené najrôznejšími priečkami. Nielenže nepôsobia vzhľadne, no zároveň bránia prieniku svetla do miestnosti a narúšanú jednotnosť priestoru. Nebojte sa preto staré priečky zbúrať, uvidíte, že oceníte výsledok. V súčasnosti nie je vôbec nezvyčajné mať kuchynský kút prepojený s jedálňou či obývačkou, práve naopak, týmto riešením získate veľmi moderný a vzdušný priestor.
Menej je viac, a to platí aj pri rozdelení malého bytu, čím je totiž priestor menej členitý, tým lepšie pôsobí. Zónu na spanie je naopak vhodné skoro vždy oddeliť od ostatného priestoru. Aj v malom byte však môžete vykúzliť krásnu súkromnú spálňu. Hlavne jej doprajte dostatok prirodzeného svetla namiesto vysokých skríň, ktoré vzdušnosti priestoru bránili. Pokiaľ si stále lámete hlavu, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.
Tip č. 3: Zjednoťte štýl interiéru
Detaily tvoria celok a v malom byte to platí dvojnásobne. Ale taktiež všetkého moc škodí, preto je dôležité trafiť ten správny pomer aj pri zariaďovaní. Nezaplňujte priestor zbytočne nábytkom v rôznych farbách a dekoroch. Ak neviete, od čoho sa „odraziť“, vezmite to od podlahy. Ak máte výraznú podlahu, dajte sa cestou minimalistického dizajnu, farieb a materiálov. Kuchynské a jedálenské zóny vyberajte radšej zo sektorových malých kuchýň, ktoré budete môcť prípadne prispôsobiť priestoru.
Tip č. 4: Na výbere farieb v interiéri záleží!
Pamätajte, že tmavé farby priestor opticky zmenšujú a robia ho ešte viac stiesneným. Voľte teda skôr svetlejšie odtiene farieb. Svetlé farby nemusia byť zákonite studené, práve naopak. Teplé a veselé farby malú miestnosť perfektne rozžiaria!
Tip č. 5: Voľte praktický a viacúčelový nábytok
Ako si teda poradiť s malým bytom? Skúsiť v prvom rade siahnuť po kvalitnom a univerzálnom nábytku. Vyberajte vždy také kúsky, ktoré vám poslúžia pri viacerých príležitostiach, ako je napríklad rozkladacia pohovka. Pokiaľ si zaobstaráte skutočne priestranný a kvalitný gauč, môže vám slúžiť namiesto postele, čím opäť ušetríte hromadu miesta. V súčasnej dobe si už jednoducho zadovážite malé sedačky z kvalitných nadštandardných materiálov, ktoré sú prispôsobené pre každodenné spanie. Ešte tu niečo chýba? V tom prípade môžete pohovku vkusne doplniť o ladiace kreslo.
Ďalším praktickým nápadom pre malé byty sú posuvné dvere. Potrebujú iba minimum miesta a vyzerajú naozaj skvelo a vkusne. Vybrať si môžete opäť z mnohých dekorov dreva a ďalších materiálov či dizajnov. Vďaka posuvným dverám ušetríte priestor napríklad pre veľkú šatníkovú skriňu. Ideálnym riešením sú vysoké skrine od podlahy až ku stropu. Takto budú celistvosť miestnosti i jej nadčasový vzhľad zaručené!