Masív
Drevo vyniká pevnosťou, odolnosťou a skvelými technickými vlastnosťami. Všeobecne je možné drevo rozdeliť na tzv. mäkké a tvrdé. Mäkké sa ľahko opracováva a vo väčšine prípadov pochádza z ihličnatých stromov. Výnimkou je napríklad lipa alebo vŕba, ktoré sa zaraďujú medzi mäkké drevá. Zatiaľ čo tvrdé drevo sa získava väčšinou z listnatých stromov ako je dub, buk, ale aj ihličnatá douglaska.
Nábytok z masívu odoláva trendom a je investíciou na niekoľko rokov. Niekoho môže odradiť vyššia obstarávacia cena, za to je však odmenený kvalitou. Nábytok z masívu vydrží niekoľko generácií. Ľahko sa udržuje a prípadné vady na kráse sa ľahko zbrúsia a prelakujú. Kresba dreva s rokmi a typická vôňa dodávajú drevenému nábytku jedinečnú atmosféru.
Obľúbené sú masívne postele, ale aj nábytok do jedálne či priestranné skrine. Masívne kúsky sú skvelé do štýlovo ladených bytov alebo chalúp a chát. Obľúbené sú aj dekorácie z masívneho dreva alebo menšie kúsky ako police či stoličky.
Lamino
LTD alebo lamino je ideálny materiál určený nielen na výrobu nábytku. Dnes patrí medzi najpoužívanejší základ pri výrobe skríň, obývacích stien či nábytku do jedální. V podstate sa jedná o dosky s rôznou hrúbkou, ktorých základom je drevotrieska opatrená hornou pohľadovou doskou. Povrchová vrstva zo živice a dekoratívneho papiera je odolná voči krátkodobej vlhkosti a ľahko sa udržuje v čistote. Nábytok z lamina zoženiete v nespočetnom množstve farieb a prírodných dekorov.
Výhodou nábytku z lamina je bezpochyby nízka obstarávacia cena. Laminové dosky však nie sú také odolné ako masív. Pokiaľ dôjde k poškodeniu, nemožno lamino opraviť zbrúsením. Moderné farby a tvary sa ľahko kombinujú a udržujú. Trh ponúka nábytok v lesku, ale aj pololesku či matu. Nábytok z lamina neodporúčame viackrát rozkladať a skladať. Môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu či „rozvŕzaniu“.
Z lamina sa vyrába všetok nábytok. Slúži aj ako základ pre sedacie súpravy alebo čalúnené postele. Nábytku z lamina sa báť nemusíte, ale vyberte si správne. Hrany musia byť opatrené špeciálnymi hranami ABS alebo melamínovou hranou.
Dyha
Dyhu je možné špecifikovať ako tenký plátok dreva s hrúbkou 0,3 mm – 6 mm. Najčastejšie sa používa na výrobu preglejok alebo povrchov nábytku. Jedná sa o dekoratívnu povrchovú úpravu na dokončenie ďalších materiálov napr. masívneho dreva či lamina. Dyha sa vyrába zo všetkých druhov dreva, tropických aj miestnych.
Nábytok s povrchovou úpravou z dyhy sa ľahko udržuje. Odporúčame používať rovnaké prípravky ako na lamino. Nepoužívajte saponáty s prímesou alkoholu. Dyhu nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu a výkyvom teplôt.
Dyha sa využíva pri výrobe konferenčných stolíkov, jedálenských stolov alebo políc. Často v kombinácii s laminom, kovom, plastom alebo sklom. Pri nábytku z dyhy oceníte jedinečnú štruktúru dreva s viditeľnými rokmi.