1. Ako prvé je dobré zamerať sa na to, aké faktory k vzniku plesní vedú. Nápovedou vám môžu byť orosené okná či mokré škvrny na stene. V momente, keď sa pleseň objaví je teda dobré zistiť dôvod jej rozšírenia a tento problém vyriešiť. Inak sa plesne dlhodobo nezbavíme.
Prííčiny vzniku plesne:
- Zlá montáž okien či dverí
- Chybne alebo nedostatočne vykonané zateplenie
- Vlhký vzduch v miestnosti
- Nedostatok svetla
- Zlé vetranie interiéru
- Nábytok príliš blízko múru
- Stavebné chyby
2. K tomu aby sme zabránili plesniam môžeme použiť dezinfekčné postreky z drogérie. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto variantu musíte sa ale vždy chrániť okuliarmi, respirátorom a rukavicami. Chemické odstraňovanie plesní je odporúčané iba v prípade zasiahnutia malých až stredných plôch. Na to môžete využiť napríklad tieto prípravky:
- Savo proti plesniam – je vysoko účinný dezinfekčný prípravok, vhodný na omietky a maľby stien v interiéri aj exteriéri
- HG odstraňovač plesne
3. Ak nie ste zastáncami chémie, máme pre vás ďalšie štyri tipy:
- Múdra huba – organický variant ktorý je pre ľudí i zvieratá neškodný, ide o mykoparazitickú riasovku, ktorá dokáže zlikvidovať iné huby a poradí si práve aj s plesňami.
- Jedlá sóda – za pomoci jedlej sódy a vody (pomer 1:1) vytvoríme pastu, ktorou potrieme zasiahnuté miesta, necháme uschnúť, potom stenu vydrhneme kefkou a utrieme vlhkou handričkou. Jedlú sódu môžeme využiť aj ako prevenciu.
- Grep – polovicu grepu posypeme jedlou sódou alebo bežnou kuchynskou soľou a tým potom miesto očistíme.
- Ocot – k tomuto budeme potrebovať rozprašovač, ocot aplikujeme na miesta, kde sa pleseň vyskytuje a necháme hodinu pôsobiť. Na koniec miesto utrieme mydlovou vodou a necháme poriadne vyschnúť.
Tak ako pri mnohých iných problémoch je lepšie im predchádzať správnou prevenciou. Pozrite sa na rôzne vychytávky v boji proti plesni.
- Protiplesňové nátery a stierky. Ide o materiály, ktoré majú špecifické termoizolačné vlastnosti. Tieto nátery sú vhodné na obvodové múry alebo do vstupnej haly, kde sa často zrážajú rozdielne teploty.
- Intenzívne vetranie, nie je vhodné mať dlhodobo pootvorené okná, ideálne párkrát za deň otvoriť všetky naraz a intenzívne vyvetrať aspoň na 5 minút.
- Merajte vlhkosť vzduchu pomocou inteligentnej meteostanice, ak presiahne miera vlhkosti 60 % príde na váš telefón upozornenie, ktoré vám umožní zavčasu vymyslieť opatrenia.
Dúfame, že vám náš článok pomohol a zatočíte s plesňou raz a navždy!